Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
BrunovceHľadať
 
 

História obce

Na území dnešnej obce Brunovce bolo kostrové pohrebisko únetickej kultúry zo staršej doby bronzovej. Obec je listinne doložená z roku 1374 ako Barnoch, Barnolch, Barnouch, z roku 1773 ako Brunowce, maďarsky Brunóc.

Obec patrila viacerým zemanom, začas hradu Tematín. Zemepánmi boli rodiny Bercsényiovcov, Komorovcov, Šandorovcov, Mednyánszkych a iných. V roku 1715 mala zemianska obec 8 domácností, v roku 1720 mala mlyn, v roku 1753 mala 21 rodín, v roku 1787 mala 30 domov a 275 obyvateľov, v roku 1828 mala 46 domov a 320 obyvateľov. Zaoberali sa poľnohospodárstvom, ženy aj zhotovovaním čipiek a výšiviek. Bola tu šľachtiteľská a semenárska stanica a liehovar.

 

Prvá písomná zmienka o obci  pochádza z roku 1374 a jej pôvodný názov bol pravdepodobne Barnach alebo Barnauch, ale bolo tu nájdené aj pohrebisko unětickej kultúry zo staršej doby bronzovej. Kedysi obec patrila viacerým šľachtickým rodom ako boli Berčényiovci, Komorovci, Šándorovci, naposledy rodina Medňanských.Začas patrila aj k tematínskemu panstvu. Koncom 17. storočia, keď Tematínsky hrad vlastnil Mikuláš Berčényi, ktorý usúdil, že hrad už neposkytuje svojim obyvateľom dostatočnú ochranu a pohodlie, začal stavať brunovský kaštieľ, ktorý tu stojí dodnes. V roku 1708 Mikuláša Berčenyiho navštívil v kaštieli František Rákoczi.

 

Obyvateľstvo obce sa v minulosti venovalo chovu dobytka, poľnohospodárstvu, ovocinárstvu, včelárstvu, ženy vyšívali alebo plietli čipky. Teraz väčšina obyvateľov je zamestnaná vo firmách v Novom Meste nad Váhom alebo okolitých obciach.


 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka